
Adress: Gränden 4 A-D
”En idyll mitt i centrum” Gamla färgfabriken stoltserar nu med några av Treklöverns finaste lägenheter. Ombyggnationen 2011 förvandlade en nersliten fabriksbyggnad med mycket historia till tio moderna lägenheter.
Lägenheterna har otrolig charm med djup fönstersmyg och breda fotlister. Du finner en lägenhet med öppen spis samt rustik tegelvägg i köket. I några lägenheter har vi lyckats bevara det gamla trägolvet. Varje lägenhet är unik i sitt slag – med varierad planlösning som möter olika behov.
Alla lägenheter har hög standard och moderna kök med diskmaskin samt kaklade badrum med tvättmaskin och torktumlare.
Fyra av lägenheterna har uteplats varav två har trädäck med inglasat uterum. På området har du även tillgång till tre möblerade uteplatser på gården. Parkeringsplatser finns på området.
”Grändens spännande historia” Fastigheten uppfördes i början av 1900-talet. 1908 startade Velocipedfabriken Herald cykeltillverkning och hade som mest 15-20 anställda. När Herald gick i konkurs 1921 tog ett nytt bolag över verksamheten, men på 1930-talet köptes cykelfabriken i Klippan upp av konkurrenten Gislaved, som lade ner fabriken. Efter att ha stått oanvänd under något år fick byggnaden nya ägare i form av bröderna Elmer och Carlos Swebe, som 1936 startade Klippans färgfabrik AB. Klippans färgfabrik var igång till mitten av 1950-talet, där arbetade åtta anställda med att producera färgen medan 14 var sysselsatta med att sälja den.
På fabrikens andra våning hyrde senare Bröderna Ottosson in sig för tillverkning av grimmor, selar, andra hästtillbehör och kapell till traktorhytter. Bland hyresgästerna i fastigheten fanns även den legendariske Klippanfotografen Axel Blomberg, som hade sin ateljé i fabrikskomplexet.
|